<

BİTLER HAKKINDA

Bitlerin iki türü vardir: Isırıcı bitler ve Emici bitler.

Isırıcı bitler hakkında:

  • Köpeklerde Trichodectes canis, kedilerde Felicola subrostratus türleri bulunur. 1-3 mm boyunda, sarımtırak renkte ve vücutları basık, ağız yapıları ısırıcı-yalayıcı tiptedir
  • En fazla evcil hayvanların baş, boyun ve sırt bölgelerinde bulunurlar ve kılların arasında kolayca farkedilirler. Bakımsız ve tımarsız hayvanlarda daha fazla bulunurlar. Konak hayvanın deri döküntüleri ve derideki lezyonlardan sızan eksudatla beslenirler. İnsana geçmezler.
  • Parazit bütün ömrünü konak hayvan üzerinde geçirir. Dış ortamda en geç 1 hafta içinde ölür. Dişiler yumurtalarını kıllar üzerine yapıştırırlar. 5-8 günde larvalar çıkar. Larva üç defa gömlek değiştirerek erginleşir. Toplam gelişme süresi 3-5 haftadır.
  • Belirgin bir semptom meydana getirmez. Hafif kaşıntı olabilir. Ağır enfestasyonlar kıl dökülmelerine ve bazen de kabuklu egzamaya yol açabilir.

Emici bitler hakkında:

  • Kedilerde emici bit bulunmaz. Köpeklerde rastlanan Linognathus setosus ‘un; erkekleri 1.5 mm, dişileri 1.7 mm uzunluktadır. Ağız yapıları sokucu- emicidir. Kan emerek beslenirler.
  • Çiftleşen ergin dişiler, 4-6 hafta süreyle, günde 5-10 yumurta yumurtlarlar ve yumurtalarını kıllar üzerine yapıştırırlar. 5-8 günde larvalar çıkar ve 3 defa gömlek değiştirdikten sonra erginleşirler. Üreme hızları yüksektir.
  • Genç köpeklerde ve uzun kıllı köpeklerde daha fazla bulunurlar. Sayıca fazla olduklarında anemi, gelişme geriliği, zayıflama, az veya çok kaşıntı, hafif deri lezyonları ve kıl dökülmelerine neden olurlar.


 


EVCİL HAYVANIMDA BİTLERİ NASIL KONTROL EDEBİLİRİM?

Ergin bitler çıplak gözle rahatlıkla görünen dış parazitlerdir.

Evcil hayvanınız üzerinde, tüylere yapışık halde bulunan beyaz renkteki bit yumurtalarını da çıplak gözle rahatlıkla görmeniz mümkündür.


                        Kedi biti


                            Köpek biti


Köpek tüyüne yapışmış haldeki bir bit yumurtasının mikroskop altında görünümü